poniedziałek, 17 stycznia 2011

Prawa podróżującego koleją

Odwołany pociąg? Duże opóżnienie? Problemy z zakupem biletów?

Codziennie miliony osób podróżują pociągami przez Europę. Unia Europejska dokłada wszelkich starań, aby pasażerowie jeździli bezpiecznie i komfortowo. Ustawodawstwo europejskie, które obowiązuje od grudnia 2009r., ma na celu zwiększenie ochrony pasażerów w ruchu kolejowym, a dzięki temu zapewnienie niezawodnych usług kolejowych o wysokim standardzie.

Prawa pasażerów w ruchu kolejowym obowiązują w odniesieniu do wszystkich międzynarodowych usług transportu kolejowego w UE.W zależności od podejmowanych decyzji przez rządy  krajowe (zob.http://ec.europa.eu/passenger-rights) mogą one również mieć zastosowanie w przypadku miejskich, podmiejskich oraz innych lokalnych usług kolejowych. Niezależnie od tego w Unii Europejskiej obowiązuje sześć  podstawoych praw, które odnoszą się do wszystkich rodzajów przewozów pasażerskich w ruchu kolejowym.

Prawa dotyczące wszystkich międzynarodowych usług transportu kolejowego w Unii Europejskiej

Informacje o prawach pasażera.
Przewoźnicy kolejowi i zarządcy stacji mają obowiązek informowania pasażerów o ich prawach. Przęwoźnicy muszą też informować o aktualnej ofercie i cenach biletów, a także o wszelkich opóźnieniach i innych zakłóceniach w realizacji usług w międzynarodowym transporcie kolejowym.

Pomoc dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej
Przewoźnicy kolejowi i zarządcy stacji mają obowiązek udzielania pasażerom o ograniczonej sprawności ruchowej przy wsiadaniu do pociągu relacji międzynarodowej. W tym celu pasażer musi skontaktować się z przewoźnikiem  co najmniej 48 godzin przed wyjazdem i za pmocą wskazanego przez przewoźnika środka komunikacji (np. telefonicznie, mailowo) o planowanej podróży. Pasażer otrzyma także wszelką pomocą na stacjach przesiadkowych oraz na stacji docelowej.

Zwrot pieniędzy za bilet i zmiana trasy
Jeżeli opóżnienie na stację docelową przekracza 60 minut, przewoźnicy kolejowi mają obowiązek zaoferowania pasażerom nastepujących opcji do wyboru:
- zwrot całego kosztu biletu na odcinku bądź odcinkach trasyktóre nie zostały zrealizowane, oraz za częć trasy, która została już pokonana, jeżeli dalsza podróż jest bezcelowa w kontekście pierwotnego planu podróży;
- kontynuowanie lub zmianę podróży do miejsca docelowefo oferującego porównywalne warunki przewozu w najbliższym możliwym terminie;
- kontynuowanie podróży lub zmianę połączenia do miejsca docelowego oferującego porównywalne warunki przewozu w późniejszym dogodnym dla pasażera terminie.

Odszkodowanie w przypadku opóźnienia lub odwołania pociągu podczas podróży międzynarowej
Jeśli podczas podróży międzynarodowymi liniami kolejowymi pociąg przybędzie na stację docelową z ponad godzinnym opóźnieniem (w stosunku do danych podanych na bilecie), pasażer ma prawo do otrzymania odszkodowania, pod warunkiem że opóźnienie nastąpiło z winy przewoźnika, w następującej wysokości:
            - 60-119 min. Opóźńienia: 25% ceny biletu na opóźniny pociąg;
            - powyżej 120 min. Opóźnienia: 50% ceny biletu na opóźniny pociąg;
Wypłata odszkodowania powinna nastąpić  w ciągu jednego miesiąca od założenia wniosku i -wedle życzenia pasażera- może mieć formę kuponu podróżnego lub gotówki.

Odszkodowanie jest wypłacane tylko w przypadku kwot o wartości co najmniej 4 euro. W przypadku W przypadku usług InterRail, Eurail itp. Oraz biletów sezonowych obowiązują specjalne zasady rekompensat.

Pomoc w przypadku opóźnienia lub odwołania pociągu
W przypadku opóźnienia lub odwołania pociagu podróżny musi zostać niezwłocznie poinfirmoway o zaistnieniu takiej sytuacji i o przwidywanym terminie przyjazdu i odjazdu pociągu. W przypadku opóźnienia powyżej 60 minut podróżny powinien nieodpłatnie otrzymać:
            - posiłek oraz napoje, o ile można je łatwo zapewnić;
            - jeśli zaistnieje taka potrzeba, pobyt w hotelu lub innym miejscu zakwaterowania oraz możliwość skorzystania z transportu z dworca do miejsca zakwaterowania i spowrotem;
            - jeśli pociąg jest unieruchominy na torach, transport z pociągu do stacji kolejowej lub docelowej, o ile jest to fizynie wykonalne.
Jęsli nie można kontynuować podróży pociągiem, przewoźnik musi jak najszybciej zapewnić pasażerowi zastępczy środek transportu.

Zaliczka wypłacana w przypadku śmierci lub odniesionych obrażeń
Jeśli pasażer zginie lub dozna obrażen w wypadku kolejowym, przewoźnik musi wypłaćić zaliczkę na pokrycie kosztów zaspakajających bieżące potrzeby poszkodowanego pasażera lub osób będących na jego utrzymaniu, w ciągu 15 dni od ustalenia tożsamośco osoby fizycznej uprawnionej do uzyskania odszkodowania. W przypadku śmierci pasażera zaliczka ta powinna wynosić nie mniej niż 21 000 euro.

Prawo do reklamacji
Zasadniczo reklamacje należy składać u przewoźnika kolejowego, który wydał dany bilet, w biurze sprzedaży biltów lub w centralnym dziale obsługi klienta. Reklamacje można także skierować do któregokolwiek przedsiębiorstwa świadczącego  daną usługę przewozową. Należy pamiętać, iż obowiązują odrębne zasady w przypadku skarg dotyczących odnieśionych obrażeń cielesnych.

Reklamacje można także skierować do organu odpowiedzialnego za egzekwowanie paraw pasażerów lub innego niezależnego organu rozpatrującego zażalenia w danym kraju (listę takich krajów można znaleźć pod adresem inernetowym http://ec.europa.eu/passenger-rights )

Sześć podstawowych praw obowiązujących w przypadku krajowych i międzynarodowych usług transportu kolejowego

Bezproblemowy zakup biletu
Zakupu biletu można dokonać na dworcu (np. w kasie lub automacie biletowym) lub często także przez internet. Jeśli nie można skorzystać z żadnej z tych możliwości, pozostaje jeszcze zakup biletu w pociągu.
Bezpieczne podróżowanie
Przewoźnicy kolejowi zarządzający infrastrukturą i zarządcy są prawnie zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom na terenie dworców i w pociągu.

Prawa pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej
Niezależnie od stopnia niepełnosprawności, osoby o ograniczonej sprawności ruchowej powinny mieć możliwość podróżowania bez żadnych trudności. Ponadto zakup biletu i dokonanie rezerwacji wolne jest od dodatkowych opłat. Przewoźnicy i zarządcy stacji maja obowiązek wprowadzić i przestrzegać zasady równego dostępu do świadczonych usług.

Informacje o ułatwieniach dla pasażerów niepełnosprawnych
Na życzenie pasażera przewoźnicy kolejowi, sprzedawcy biletów i biura podróży muszą poinformować o ułatwieniach w zakresie usług transportu kolejowego, warunkach korzystania z wagonów pasażerskich i udogodnieniach dostępnych w pociągu.

Odszkodowanie z tytułu śmierci i obrażeń oraz odpowiedzialność za bagaż
Jeśli przyczyna śmierci lub obrażenia nastąpiła z winy przewoźnika kolejowego, pasażer lub jego krewni są upoważnieni do uzyskania odszkodowania za straty lub szkody odniesione na skutekk śmierci lub obrażeń.

Przewoźnicy kolejowi są także odpowiedzialni za:
            - otratę lub zniszczenie bagażu podręcznego w przypadku śmirci lub obrażeń;
            - utratę lub uszkodzenie bagażu nadanego.

Ochrona pasażera w przypadku niewypełnienia przez przedsiębiorstwo kolejowe ich zobowiązań
Przewoźnicy kolejowi są zobowiązani, w świetle unijnego ustawodawstwa regulującego prawa pasażerów, do posiadania odpowiedniego ubezpieczenia od odpowiedzialności wobec pasażerów oraz za ich bagaż. Pasażer jest zatem chroniony w przyoadku niewypełnienia jakichkolwiek prawnych obowiązków ciążących na przewoźnikach kolejowych.


Autor;
Pracuś podróżnik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz